Tradycyjna, elegancka sztuka kaligrafii, po wielu latach zapomnienia, znów wraca do łask. Nic w tym dziwnego, coraz częściej zwracamy uwagę na to, by przedmioty, którymi się otaczamy, były wyjątkowe i niepowtarzalne. Przestały nas zadowalać sztampowe, byle jakie formy dostępne w każdym sklepie. Sztuka kaligrafii pozwala stworzyć absolutnie unikatowy album ze zdjęciami, pamiętnik czy tomik poezji. By jednak zacząć, potrzebujecie odpowiednich narzędzi. Podpowiadamy Wam jakie narzędzia i akcesoria do kaligrafii wybrać, i gdzie najlepiej je kupić.
Każdemu z nas z całą pewnością zależy na jakości. Nie chcemy kupować czegoś co i tak za chwilę się zepsuje a my znów zostaniemy z niczym. Oczywiście, akcesoria wybierane na początek nie muszą być aż tak wymagające jak te, którymi posługują się osoby mające już dłuższe doświadczenie jednak nie zapominajmy by nie iść na łatwiznę i wybrać z głową. To właśnie pierwsze kroki, na odpowiednim sprzęcie będą mieć ogromne znaczenie w przyszłości. Akcesoria do kaligrafii na początek rzecz jasna nie muszą być drogie i profesjonalne ale odpowiednio dostosowane do Twoich umiejętności.
1. Brush pen
To pędzelek o dwóch końcówkach: szerokiej na jednym końcu, i wąskiej - na drugim. Przyda Wam się do rysowania cienkich, precyzyjnych linii i nanoszeniu tuszu na większe obszary papieru. To przyrząd niezastąpiony w wielu technikach z zakresu kaligrafii: scrapbookingu, szkicowania, wykonywania ilustracji. Umożliwia uzyskanie szeregu ciekawych efektów, jak na przykład cieniowania czy rozmycia.
Szeroką ofertę brush penów znajdziecie tutaj

2. Pióro
Pióro to pierwsze, co przychodzi na myśl, kiedy mówimy o kaligrafii. Jego elegancka, błyszcząca stalówka idealnie nadaje się do wykonywania pięknych napisów czy rysunków. To jedno narzędzie pozwala na rysowanie cienkich oraz szerokich linii - w zależności od ustawienia ręki i sposobu prowadzenia pióra.
Wybierając pióro do kaligrafii należy zwracać uwagę na jakość jego wykonania: zastosowane materiały oraz wykończenie poszczególnych elementów obudowy, i stalówkę oczywiście. Warto wybierać sprawdzone, uznane marki, jak na przykład japońską Tachikawa - to gwarantuje Wam piękne efekty oraz długa żywotność pióra.

3. Pędzel
Nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia, ale warto mieć go, jeśli Waszym pragnieniem jest tworzenie na przykład rysunków. Dobrej jakości pędzel wykonany jest z naturalnego, nie syntetycznego, włosia końskiego lub koziego. To zapewnia jego doskonałą sprężystość i wysoką jakość tworzonego rysunku.

4. Zamiast pióra…
Jeśli kochasz to, co tradycyjne i stylowe - możesz zamiast pióra używać do kaligrafii stalówki oraz drewnianej obsadki. Efekt pracy tym narzędziem jest bardzo elegancki, a ilość jego zastosowań - ogromna. Wykonasz nim zarówno uroczy napis z fantazyjnie zawiniętymi literami, jak i rysunki.
Kiedy postanowisz wyposażyć Twoją pracownię w obsadkę i stalówkę, zwróć uwagę na wyroby marki Brause, która ma ponad stuletnie doświadczenie w ich produkcji. Są one uznawane za jedne z najlepszych wyrobów na rynku i darzone dużym szacunkiem, z pewnością sprawdzą się także w Twoim atelier.
5. Papier
Wybór papieru do kaligrafii wcale nie jest prosty. Istnieje bowiem wiele rodzajów papieru: gładki i pergaminowy, o różnej gramaturze, białe i kolorowe, dla początkujących i doświadczonych miłośników kaligrafii. Specjalnie stworzone rodzaje papieru do zaproszeń, książek, szkiców i rysunków - to wszystko potrafi bardzo skomplikować wybór papieru. Na początek możesz wypróbować papier, który masz w domu. Jak się okazuje, tanie zeszyty, kupione w pobliskim sklepie lub zwykły papier do drukarki bardzo dobrze znoszą kontakt z tuszem kaligraficznym. Prawdziwy papier do kaligrafii jest dość drogi i jeżeli ta sztuka zwyczajnie nie przypadnie Ci do gustu, możesz żałować, że tak dużo zainwestowałeś. Pamiętaj, żeby na początku wypróbować kartkę papieru na której zaczynasz ćwiczyć, może okaząć się że tusz z jedną współgra idealnie a kontakt z inną okazuje się kompletną klapą. W miarę nabierania umiejętności i przekonania, że sztuka pięknego pisma jest właśnie dla Ciebie, możesz kupić profesjonalny papier marek takich jak np. Manuscript czy też Daler Rowney. Jeśli nie jesteś pewien jaki wariant będzie odpowiedni dla Ciebie, zapytaj specjalisty.

Oprócz wymienionych wyżej narzędzi z pewnością będą Ci potrzebne dodatkowe akcesoria do kaligrafii, które ułatwią ćwieczenia i są to:
- płyn do czyszczenia piór,
- podstawka ceramiczna do piór maczanych,
- pudełko na stalówki,
- naboje.
Akcesoria do kaligrafii powinny zostać wybrane bardzo starannie, to między innymi dzięki nim efektywnie nauczysz się tej niecodziennej i niezwykle wymagającej sztuki pięknego pisania. Śmiało można powiedzieć, że bez odpowiednich akcesoriów trudno będzie nabrać odpowiednich przyzwyczajeń kaligrafii jak i precyzyjnie ćwiczyć. Duże znaczenie ma płyn do czyszczenia narzędzi, to dzięki niemu, zaczynając kolejne ćwiczenie będziesz mógł robić to starannie i bez nieprzewidzianych niespodzianek, które Ci w tym przeszkodzą. Podstawka ceramiczna oraz pudełko na stalówki zagwarantują, że wszystko zostanie umieszczone na swoim miejscu i nie będziesz musiał marnować kilku minut by odnaleźć dany przedmiot. Odpowiednie i sprawdzone akcesoria do kaligrafii znajdziesz na stronie sklepu internetowego http://calligrafun.com/pl/c/Akcesoria/79, a oto kilka z nich:
1. Czarne naboje Tachikawa Comic Nib Fountain Pen
2. Płyn do czyszczenia piór Speedball
3. Płyn do czyszczenia tuszu Ziller
4. Podstawka ceramiczna Artcoe
?
5. Pudełko na stalówki
Sztuka kaligrafii od lat fascynuje i zachwyca. Choć na krótko niemal zniknęła ze spisu naszych zainteresowań dziś znowu cieszy się popularnością i uznaniem wśród społeczeństwa. Nauka precyzyjnego pięknego pisania jest czasochłonna i wymagająca ale daje zadziwiające efekty. Musisz pamiętać, że bez odpowiedniego sprzętu nie możliwa jest precyzyjna nauka, takie akcesoria oferuje właśnie wspomniany Calligrafun, gdzie zakupy są tylko przyjemnością.